A Hawaii Mesefaluban sokat esik az eső, de nincsenek hidegek. Ahol vagyunk, 650 m-re a tengerszint felett estére, éjjelre, reggelre lehűl a levegő 20 C fok alá. Ez azonban nem akadályozza meg, hogy szinte folyamatosan kinn lehessünk a szabadban. Ha tető van felettünk, nem ázunk meg, akkor az egész erdő a rendelkezésünkre állhat bármilyen tevékenység számára. Szúnyogok errefelé nincsenek, vagy nagyon ritkák. Ha megoldható az eső elleni védekezés, akkor nagy tereket nyerhetünk. Erre lehet nagyon jó megoldás a vitorla "technológia". Alkalmazásának kitűnő példáját láttam az agárdi termálfürdőben, a nemrég átadott új részben.
A Hawaii Mesefaluban azért fantasztikusan jó ez a megoldás, mert az oszlopok már készen állnak. A sűrűn növő, szálegyenes és magas, csak a magasban lombos ohiafák kiválóan megfelelnek erre a célra. A vitrolák alakjával és a rögzítő láncok hosszával jól lehet kompenzálni a fák adott geometriáját. Ha olyan módon helyezzük egymás fölé, részben átfedő módon a vitorlákat, hogy az esővíz egyikről a másikra folyjon le, akkor egészen nagy esőtől védett területeket lehet kialakítani. Adott helyeken természetesen gyűjteni is lehet a lecsorgó vizet, azt akár ott a helyszínen felhasználva, vagy elvezetve, s be csatornázva a helyi vízellátásba.
Számos szabadtéri közösségi hely alakítható ki ezzel a tetőmegoldással. Ilyen lehetnek például a közösségi fürdő medencével, ahol a vizet a tábortűz melegíti, amely körül egy csőrendszeren keresztül melegszik fel a helyben gyűjtött esővíz. Vitorlatetős lehet a közösségi kemence és konyha is. Persze meg kell oldani az élelmiszerek elzárását a macskák, kutyák, vaddisznók elől. A közösségi műhelynek sem kell zárt tér, jelenleg is a házak nyitott alagsorában folynak az építkezésekhez kapcsolódó előkészítőmunkák, a szabadban vannak a gépek, szerszámok. A biztonság miatt egyáltalán nem kell aggódni, nem szükséges azokat zárt térben tartani. Kialakítható vitorlatetős játszótér a gyerekeknek és sportolásra alkalmas terület a felnőttek számára.
Bizonyos mértékig a kiskertnek is szüksége van eső elleni védelemre, mert itt túl sok a csapadék. A vitorlákban összegyűjtött vizet csepegtető rendszerben lehet eljuttatni, adagolni a növények számára. A kecskék tartása során Andris már kezdetektől alkalmazza vitorlatetőt, s az építkezés során is felhasználtuk, hogy az eső ne akadályozza a munkákat. A megoldás kritikus részei a megoldásnak a vászon anyaga, az erős szegély és a sarkok megerősítése és rögzítése az oszlopokhoz, vagyis a fákhoz. Az agárdi képek jól mutatják, hogy milyen erős láncokra és fémszerkezetekre van szükség még a kisebb felületű vitorlák esetében is. Az elkövetkező időszakban ezt a tetőmegoldást mindenképpen ki kell kísérleteznünk néhány közösségi hely kialakítása során.
Utolsó kommentek