Ma, az Andris által készített kapcsolási rajz szerint összeállítottam - egyelőre ideiglenes helyen - az elektromos hálózatot, amely a következő részekből áll: 1) két 12 V-os napelem, amelyek folyamatosan a nap, ill. fényerő függvényében adnak áramot és 2) töltik a szintén 12 V-os 2 db akkumulátort egy 3) ún. kontrolleren keresztül, amely ellenőrzi a rákapcsolt eszközök jó működését és megakadályozza az akkumulátorok túltöltését. 4) Egy ún. inverter szintén a kontrolleren keresztül csatlakoztatva a rendszetrhez a 12 V-ból 110 váltóáramot csinál, innen megy az áram a fogyasztókhoz. 5) Egy 110 és 220 váltóáramot szolgáltató generátor, amelyet eddig az építkezés nagy áramfogyasztó berendezéseihez használtunk, 6) akkutöltőn keresztül közvetlenül kapcsolódik az akkumulátorokhoz, amelyet akkor kapcsolunk be, ha huzamos ideig nem süt a nap, a fény nem eléggé tölti fel az akkumulátorokat. A generátorból direktben is mehetnek a fogyasztók.
Napelemek az erdő sűrűjében, nem volt könnyű hosszan tartó napos helyet találni nekik, de majd a tetőn ...
Ez a helyzet majd akkor állhat elő, ha hűtőgépet, porszívót, mosógépet kapcsolunk be. Egyelőre tesztelük a rendszert, hogy megállapítsuk, mennyi napelem és akkumulátor kell még a mi fogyasztásunkhoz. Előreláthatóan még 4 napelem és legalább ugyanennyi akkumulátor fog még kelleni a rendszer teljes kiépítéséhez, s akkor a generátor bekapcsolására egyáltalán nem, vagy csak ritkán lesz szükség. Most már van áramunk a világításhoz és a számítógépekhez. Vettünk lámpákat rendkívül takarékos és nagy fényű izzókkal. Ezek a hagyományos izzók töredékét (26 %) fogyasztják, s nagyobb a fényerejük. Itt már többnyire ilyen, halogén izzókat használnak.
A rendszerelemek: balra a nagy piros, a generátor, mellete kicsi ezüst az inverter, feljebb a két aksi, előtte a kis kütyü a rákapcsolt vezetékekkel a kontroller, jobbra a piros pedig az aksitöltő
A nepelemek akkor kerülnek végleges helyükre, a tetőre, ha az áramellátási rendszer stabilizálódott, minden jól működik és elértük a szükséges darabszámokat a napelemekből és akkumulátorokból. Az akkumulátorok az alagsorba kerülnek egy megfelelően elzárt, száraz helyre. A generátort kirakjuk a házon kívülre egy erre a célra épített kis, hangszigetelt, szellőztetővel ellátott dobozba, mert hangos lenne és tűzveszélyes is. Már korábban vettünk lámpákat, s így ma este már "saját" villanyfénynél olvashatunk. Ezt a bejegyzést is már a saját hálózatra kapcsolt gépen írom. Mert nagyon fontos, hogy mindez az elektromos hálózat igénybevétele nélkül működik. Nincs villanyszámla! De van azért akkumulátoros és olajlámpánk is, amelyeket eddig használtunk. Nem dobjuk ki, jók leszne, ha éjszaka az erdőben kószálunk.
Bü, bü, bű, van áramunk!
Utolsó kommentek