Érdekes, az építkezés során eszünkbe sem jutott a fűtés kérdése. Romeróék a szomszédban például egyáltalán nem fűtenek, s inkább ez itt az általános. Attól függően ki honnan jön, mennyire érzékeny a hűvösre, itt-ott találunk kályhát, kandallót a lakásokban Hawaii-n. A műfaj tehát létezik, márcsak nosztalgiából, a jobb komfortérzet miatt is. Korábbi szálláshelyünkön mi magunk is szívesen üldögéltünk egy-egy hűvösebb napon a kandalló előtt Daronéknál (lásd az első képen).
Ha néha jó odabújni egy kályhához, kemencéhez, elrévedezni a kandalló előtt, akkor jogossá válik a kérdés: vajon offgrid módon hogyan érdemes ezt megoldani, hogyan lehet kihasználni ezt az energiát. Köztudott, hogy milyen nagy hőveszteséggel működik egy hagyományos kályha, fűtési rendszer, amikor nem teljes az égés, a kályhacsövet melegítjük, s a forró füsttel együtt száll ki az energia jelentős része. Ilyen a hagyományos kályha, amelyet Andrisék most be fognak szerezni (második kép), amíg a jobb, offgrid megoldásra fel tudnak készülni. Az átmeneti helyzetben is lesz újítás, mert a kályhacsövet úgy fogják vezetni padba rejtetten, hogy az még az épületen belül leadjon annyi hőt, amennyit csak lehet.
Az igazi offgrid megoldás az ún. rocket stove, amelyről rengeteg technikai, kivitelezési információ, tájékoztató és oktató anyag található az interneten. Elegendő egy kedvcsináló kép is (lásd alább) a sok százból, ezerből, ami elérhető. Ennél a többnyire fatüzelésű megoldásnál először is sokkal hatékonyabb az égés maga. A faanyagot vékonyabb "pálcikák" mondhatni "gyújtós" formában töltik az égéstérbe (lásd a kép jobb alsó sarkában).
A megfelelő légáramlás kellően intenzív huzatot és megfelelő égést erdedményez, a füst pedig leadja a hasznos hőt a falak, ülőhelyek vagy az ágy melegítésére, főzésre, sütésre, de ha kell vízmelegítésre is (lásd az alábbi sémát). Az ilyen kályhának sokféle, egyedi formája lehet, hogy ezek a funkciók kényelmesen működjenek. A lényeg a megfelelő helyen történő hőleadásban van, amit a hőfelvevő és -tároló kitöltő anyagok segítenek elő. A kályhacső, mielőtt elhagyná az épületet, tovább kanyaroghat beépítve, a melegítendő felületek mögött. Ezzel a megoldással tervezzük a közösségi fürdő és a pékség közös kiszolgálását is. Back to the búbos kemence ...
Utolsó kommentek