Hogyan lehet elkezdeni, milyen út vezet a lávakövön kialakult érintetlen őserdőtől a Mesefaluig? Mondjuk, hogy megvan a terület, ott állunk az erdő szélén, el lehet kezdeni „meghódítani”. Ekkorra már nagyon sokat beszéltünk, gondolkodtunk, tervezgettünk a Mesefaluról. A terület meglétével a dolog a virtuális világból átlép a valóságba. A külvilág számára egy honlapon lehet folytatni a program bemutatását, amely már több mint ez a blog, lehetővé teszi, hogy az érdeklődők kövessék a fejleményeket, de alkalmas a Mesefalu tágabb közösségének fokozatos kialakítására is. Gondoljuk végig, hogyan alakul(hat)nak a gyakorlati megvalósítási lépések.
Az első lépés, egy bozótvágóval a kézben ösvényeket vágni és bejárni a területet, s minél pontosabban bejelölni egy papíron és a fákon, hogy hol lehet kialakítani tisztásokat, mely fákat kell mindenképpen kivágni az első lépésekhez. Az ohia fák a kérgüktől megtisztítva, lekezelve kiválóan használhatók építőanyagnak, erős oszlopoknak.
Második lépésben meg kell tervezni a terület felhasználását nagy vonalakban, legfőképpen kijelölni a bejárat, a parkoló és a műhely, raktár helyét a további építkezésekhez, s egy további helyet, ahol egy lakósátrat fel lehet verni az első lakók, építők számára, amely az első időkben lakás és konyha egyben, majd pedig egy végleges lakó, vagy közösségi épület helyéül is szolgálhat. Érdemes már ebben a szakaszban kijelölni a vízgyűjtő tartály helyét, mert azt addig kell az elején odaszállítani, amíg a megtisztított terület nincs beépítve, így lehet a nagy monstrumot elrejteni félreeső helyen, nem egy szép látvány. Ekkor már gondolni kell arra, hogy egyes területeken milyen növényeket, főleg fákat szeretnénk, s azokat mielőbb el kell ültetni, hadd nőjenek.

Ahhoz, hogy a munka megkezdődhessen, ezeket a területeket kell a
harmadik lépésben megtisztítani kézzel, vagy géppel (kicsivel, vagy nagyobbal), ezt előre nem lehet tudni. Ahhoz, hogy a területen tartózkodni lehessen áramra (generátor és/vagy hálózati, ez utóbbi valamennyi telken elérhető, amit néztünk) és vízre van szükség. A vizet nagyobb tartályokban lehet odaszállítani, amíg a vízgyűjtő rendszer el nem készül, s kellő mennyiségű víz nem gyűlik össze a már megépült házak tetejéről. Ez hónapokat is jelenthet. Ha a kezdeti „területrendezés” megtörtént, be lehet állni autóval, akkor a
negyedik lépésben, egy napon belül fel lehet állítani az ideiglenes sátrakat (lásd a két képet), s már – minimális komforttal ugyan, de – lakni lehet a területen. A sátrakat később tárolásra, kempingezésre is lehet használni.

Amikor már ott vagyunk, s néhány napot eltöltöttünk, „érezzük” a helyet és a területet,
ötödik lépésben jobban fel kell deríteni, alaposabban kiismerni értékeit, s ennek alapján, az ötödik lépésben egy pontosabb „beépítési, megőrzési és beültetési tervet” tudunk készíteni, kidolgozva egy menetrendet, hogy mi, milyen sorrendben készüljön el. A megőrzés és beültetés különösen fontos a természeti környezet fenntartása és további javítása érdekében, a tervezett virág- és zöldséges kertek jelentőségéről nem is beszélve. Ekkor, ebben a tervezési szakaszban kell véglegesen kitalálni az épületek területét, formáját, jellegét, azaz műszakilag megtervezni azokat a szükséges, minimális épületgépészettel (vízgyűjtés és vízvezetékek, villany és napkollektorok, saját elektromos hálózat, csatorna, WC, komposzt). A
hatodik lépés, a Mesefalu építésének első fázisa, amikor elkészülnek a legszükségesebb privát és közösségi épületek, amelyek összetételét – a rendelkezésre álló források függvényében – ekkor kell eldönteni.

A
hetedik lépés – az első építési szakasszal párhuzamosan – a teljes, részletes beépítési, megőrzési és beültetési terv elkészítése, idő- és költségkalkulációja. Ekkor már tapasztalatokkal rendelkezünk a megvalósítás menetét, lehetőségeit, esetleges nehézségeit illetően. A második építési szakasz terve és az időközben megépülő részek alapján (rajzok, képek) a
nyolcadik lépésben el lehet készíteni egy átfogó, végleges tervet, tájékoztató dokumentációt, kidolgozni a Mesefalu közösségi életének szabályait. Mindez, nagyobb részben az első bekezdésben jelzett honlap tartalmának kiegészítéseként készülhet, onnan letölthetően, amely leírja a már meglévő és a tervezett helyzetet, s kedvet csinál a bekapcsolódásra, a Mesefalu építésében való részvételre, vagy az ottani pihenésre. Ebben a lépésben lehet elkészíteni a teljes program végleges költségkalkulációját és üzleti tervét, ill. konstrukcióját, azaz milyen anyagi feltételekkel lehet bekapcsolódni, házikót vásárolni teljes vagy résztulajdonban, vagy egyszerűen ott nyaralni.
Utolsó kommentek