Tegnap este 9 órakor Pázmánd Képviselő-testülete elfogadta a Pázmánd Mesefalu Közösség nevében, egy oldalban írásban előterjesztett (lásd alább) és szóban, Gáspár Mátyás által kiegészített javaslatot. A határozatban a Testület kifejezte együttműködési készségét és szándékát arra, hogy egy kidolgozott megvalósítási terv, s kölcsönösen előnyös megállapodási javaslat alapján kész rendelkezésre bocsájtani egy megfelelő rekultivált, rekreációs célú területet a Mesefalu közösségi mintahelyének megvalósítása céljából. A kiválasztott terület a községen keresztül futó Bágyom-patak mentén húzódó erdősáv és a község temetője között húzódik (alábbi első kép).
A fasoron túli területen képzeljük el a Mesefalu közösség közösségi terét, amely "élő" mintahely az ilyen célú épületek (alternatív építkezés), terek (pl. közösségi tűzhely, konyha, fürdő, társalgó) és megoldások (pl. alternatív energiaforrások) bemutatására. E területrész mellett lesz a horgásztó (második kép), amelynek tulajdonosa, befektetője üdvözli a Mesefalu szomszédságát és készek együttműködni a terület kínálta lehetőségek kölcsönösen előnyös kihasználásában. Az egész községen ketresztül húzódó patak és erdősáv a pihenést szolgálja, szervesen illeszkedik a Mesefalu funkciójához.
A horgásztó túloldaláról készült, fenti képen a Mesefalu tervezett helye a messzebb, középen látható havas tisztás. A Mesefalu közösség tagjainak egy része a közösségi hellyel közvetlenül érintkező területeken, más része pedig a község más részein vásárolhat házat, lakóterületet, gazdálkodásra alkalmas kertet, ahol a mind teljesebb öko, offgrid életmód szerinti életet valósíthat meg a Mesefalu közösség segítségével, támogatásával. Ez az ökofalu sajátos, újszerű felfogása, megoldása amelynél szimbiózisban él a kisebb hálózati közösség a nagyobb közösségben, s az előbb igyekszik átadni életmód tapasztalatait. Ezért van szükség a szűkebb közösségi mintaterületre, amely egyben a tapasztalat átadás, oktatás koncentrált lehetőségét kínálja.
____________________________________________________________________________________
Az előterjesztés
A Mesefalu program elindítása Pázmándon
Pázmánd ismét valami eredeti dologgal hívta fel magára az ország figyelmét. A Mesefalu ökológiai életmód közösség lehetőségének keresésébe széles támogató kör (közel 200 ember) kapcsolódott be, ebből 14 család, 28 fő kész ahhoz közvetlenül csatlakozni, s egy részük már tárgyalásban is van házak megvásárlásáról. A programhoz két módon kapcsolódnak az aktív résztvevők. Egyrészt egy tágabb életmód közösséghez csatlakoznak a már itt lakók, vagy a faluba ilyen céllal beköltözők, másrészt pedig egy kisebb mintaterületen élő kisközösséget hoznak létre a természettel összhangban lévő fenntartható életmód sokoldalú bemutatására saját példájukon keresztül.
Ilyen célú ökofalvak szerte a világban, s Magyarországon is, egyre nagyobb számban jönnek létre. Van tehát példa, nem járatlan az út, van mód egymástól tanulni, s Pázmánd ehhez kiemelkedő lehetőségekkel és hagyományokkal, megoldásokkal rendelkezik. A Mesefalu program azonban olyan újítást tartalmaz, amely méltán tarthat számot az ország és világ figyelmére. Azt célozza meg, hogy az ökoközösség kölcsönösen előnyös módon, szervesen beépül a helyi társadalomba és gazdaságba, elősegíti az új, fenntartható életmód mind szélesebb körű elterjedését.
A lehető legnagyobb nyitottság és internetes nyilvánosság mellett szerveződő Mesefalu program megvalósítása Pázmándon számos területen kapcsolódik a község társadalmi és gazdasági fejlesztésének elfogadott céljaihoz és folyamatban lévő programjaihoz. A támogatók, beköltözők személyükben, tudásukkal, tapasztalataikkal, tevékenységükkel, egyéb lehetőségeikkel elősegítik azok megvalósulását többek között a következő területeken:
- a helyi gazdaság, kereskedelem fejlesztése, a helyi értékek hasznosulása,
- az egészséges életmód lehetőségeinek, szolgáltatásainak kiszélesítése,
- a természeti értékek, környezet megóvása, ezt célzó szemlélet terjedése,
- a gyermekek életkörülményeinek, élménygazdagságának javítása,
- a közösségi élet szintereinek fejlesztése és szolgáltatásainak bővülése,
- Pázmánd turisztikai, lakhatási, otthonteremtési vonzerejének növelése,
- egyes területhasznosítási tervek megvalósítása (pl. tanösvény kialakítása).
Pázmánd község jelenleg érvényes rendezési terve tartalmaz egy önkormányzati tulajdonú, rekreációs övezeti besorolású rekultivációs területet a temető mellett, amely alkalmas a Mesefalu program kisközösségi mintaterületének megvalósítására. A jelenleg funkció nélküli és gondozatlan terület felhasználása a Mesefalu program keretében a község számára költségmentesen biztosíthatja egy nemzetközileg is egyedülálló közösségi létesítmény megvalósítását a fenti célok és programok messzemenő szem előtt tartásával, támogatásával.
A Mesefalu program szervezésének eddigi eredményeképpen létrejött a megvalósításhoz szükséges, arra elszánt közösség, amely – a további munka feltételeként – kéri Pázmánd község Önkormányzatának Képviselő-testületét, fejezze ki szándékát az együttműködésre, a közösségi térhez szükséges terület biztosítására, az elkövetkező időszakban együttesen kidolgozandó, kölcsönösen előnyös feltételek mellett. A szándéknyilatkozat megteremti lehetőségét annak, hogy a Mesefalu program keretében elkészüljön a megvalósítási terv és megállapodási javaslat, amely alapját képezheti a Képviselő-testület végleges döntésének a terület tényleges és végleges rendelkezésre bocsájtásának feltételeiről.
Pázmánd, 2012. február 16.
Gáspár Mátyás, Vértes János
a Mesefalu program felelős szervezői
Utolsó kommentek