A Csendes-óceánban úszó, összesen sok százezer, a legpesszimistább számítások szerint 15 millió négyzetkilométernyi szemétsziget-csoport Földünk, mindannyiunk életének, lelkiismeretének szégyenfoltja. A víznél könyebb fajsúlyú, javarészt műanyag és halászati (pl. halászhálók), ipari és háztartási szemét a szárazföldekről, hajókról - véletlenül, de inkább szándékosan, nem ritkán nagyüzemi keretek között - kerül a tengerbe és az áramlatok hordják össze, egybefüggő, úszó szeméttelepekké.
Döbbenetes (az itt hivatkozott linkek a tengeri növény- és állatvilágot pusztulással fenyegető képei és videói csak jó idegzetűeknek!), hogy ez az ökológiai szörnyűség annak a szigetcsoportnak - Hawaii - a szomszédságában van (Hawaii és Kalifornia között félúton, lásd az első képet), amely a természeti környezet, sőt az egész Földgolyó védelméért a legtöbbet tevő államok, népek és kultúrák egyike. Ezért nem is véletlen, hogy a megoldást kereső programok egyike egy új, paradicsomi Hawaii-t vízionál, amelynek szilárd alapját a lebomlásra szinte képtelen irdatlan hulladéktömeg képezné és Földünk megóvásának, a fenntartható környezet, társadalom és gazdaság szimbólumává, legkorszerűbb kísérleti és gyakorlati műhelyévé válna.
Az új, úszó sziget - a fenti képen ennek elképzelsét látjuk - az egyike lehetne azoknak a menedékhelyeknek, amely a globális felmelegedés és a tenger vízszint emelkedése nem veszélyeztethet. A mostani átok áldássá válna, lakhelyet adna az éghajlatváltozás menekültjeinek. A tervezők számításai szerint 10 000 négyzetkilométer területű (azaz Hawaii méretével megegyező) Recycled Island önellátó, fenntartható létesítmény lenne, amely szinte egyáltalán nem függene más országoktól. A szigeten városok épülnének; a maximálisan környezettudatos életformának köszönhetően a lebegő sziget egyáltalán nem szennyezné a környezetét, és nem terhelné meg azt. Az újszülött szigetet Hawaiitól északkeletre képzelnék el, itt lebeg a legnagyobb csendes-óceáni szemétsziget, így a hulladékot még szállítani sem kellene.
Utolsó kommentek