A világ leghosszabb barlangja az 580 km-es Mammoth-barlag (USA, Kentucky). A csodálatos magyar-szlovák Aggteleki cseppkőbarlang (karszt) 25,5 km hosszú és ebből 5,5 km van szlovák területen. Sétára, nagyobb turára, barlangmászásra és professzionális, geológiai, régészeti kutatásra egyaránt alkalmas, vadregényes hely, s föld alatti látvány- és koncertterme fantasztikus művészeti élményekre is lehetőséget kínál. A rendkívül érdekes program ugyanakkor korántsem ritkaság. Csak Európában több száz ilyen turisztikai célpont van, s nagyságrendjét tekintve - túravezetőnk elmondása szerint- Aggtelek az első százban sincs még benne. Ez azonban semmit sem von le az értékéből számunkra. Érdemes megnézni élőben, s ezt a videót kedvcsinálónak.
Se szeri se száma a megszemélyesíthető balangi alakzatoknak, csak az emberi fantázia szab határt, mit látunk bele a szemet gyönyörködtető képződményekbe. A névadási "játék" több száz éve folyhat, mert az 1549-ben említik először a barlang létét, igaz csak az 1700-as évek közepétől kezdik komolyabban kutatni. A mai napig zajló régészeti kutatások feltárták, hogy alighanem az emberek ősidők óta használták a barlangrendszert, a megtalált emberi csontmaradványok is i.sz. előtti 500-1000 évekből származnak. Koromnyomok, tüzelőhelyek és cölöplyukak, házalap ennél jóval korábbi emberi használatot is sejtetnek.
De hogyan jön Aggtelek ebbe a naplóba? Úgy, hogy a húsvéti ünnepek alatt Észak-Magyarországon kirándultunk, megfordoltunk Miskolc-Tapolcán a barlangfürdőben, Lillafüreden, Aggteleken, Nagy Lajos király, diósgyőri várában. Hogy ne jutott volna eszünkbe a Hawaii Mesefalu alatt is húzódó Kazumura lávabarlang rendszer, amely a maga 65 km hosszával, ebben a kategóriában világelső. Több bejegyzésben is foglalkoztunk már azzal a kérdéskörrel, hogy terveink szerint megkeressük a feltételezett lejáratot, vagy csinálunk egyet a Mesefalu területén, s ezzel is bővítjük a hely vonzerejét, romantikáját, lehetőségeit.
Utolsó kommentek