Egy közösség életében, működésében, terveiben a célokon, elképzeléseken, terveken túl, sőt még azokat megelőzően is a legfontosabb kérdés az, hogy mire építhet, milyen értékei vannak. Maguk a célok, tervek is részei a közösség értékrendszerének. Akkor válnak igazán értékké, ha a közösség meglévő adottságait jól tudják mozgósítani. A mesefalvak létrehozása, fejlesztése során elérkezik egy olyan szakasz, amikor a közösség már meglévő tagjai önmaguk és az általuk behozott lehetőségek értékeit módszeresen fel kell tárni, mert azok nem átláthatók mindenki számára. Csak ekkor tud a közösség egésze, tudnak egyes tagjai a meglévő adottságok teljes tartományában gondolkodni, arra építeni, azzal számolni. Itt tart most éppen a Pázmándi Mesefalu Közösség és el is készült az értéktérképe, amely - személyes információkat tartalmazó jellegénél fogva - csak a tagok számára nyilvános dokumentum.
Mint sajátos közösségfejlesztési módszer, dokumentálási műfaj azonban sokak számára érdekes lehet. Rég óta ismert eljárás a gondolattérképezés. Ez egy grafikus megoldás, amelyben a dondolatok rendszere sajátos diagram formájában jelenik meg (lásd a képet, rákattintva a forrást). Az értéktérkép azonban itt nem állhat meg, mert az egyes értékelemekről (pl. emberek, a hozzájuk kapcsolódó további értékcsoportok, mint a gyakorlat, tudás, kapcsolati tőke, továbbá a tárgyi és anyagi eszközök, szellemi produktumok, partnerek, programok, hírnév, történet, kommunikációs felületek) sok mindent el kell tudni mondani, dokumentálni. Így az értéktérkép egyes pontjaihoz (értékcsoportok, értékelemek) kapcsolni kell tudni szövegeket (pl. kikhez kötődnek az adott értékek), képeket, linkeket, hang- és videóanyagot az értékek részletesebb leírására. Sőt, ezekben a leírásokban keresni kell tudni (pl. egy-egy közösségi tag értékprofiljának áttekintése).
Mindezekkel a képességekkel rendelkezik a Mindomo webes alkalmazás, amely ezen felül megosztható, csoportosan fejleszthető, prezentációk készítését is lehetővé teszi az Értéktérképből, zárt vagy nyitott webes felületen megjeleníthető. A képen példának egy orosz iskola értéktérképe látható Mindomo alkalmazással. Ebben a rendszerben készült el a Pázmándi Mesefalu értéktérképe. Döbbenetes végignézegetni, hogy a csoport milyen hatalmas értéket képvisel és ennek révén milyen óriási lehetőségek birtokában van. Az ember, amikor tamulmányoz egy ilyen rendkívül látványos dokumentumot, óhatatlanul arra gondol, hogy ha egy közösségnek, szervezetnek nincs értéktérképe, akkor egyáltalán hogyan képes fejlődni? Mekkora veszteség lehet az, ha a tagjaik nincsenek tudatában mi mindennel rendelkeznek együttesen? A Hawaii Mesefalu és Pázmánd község számára is hasznos lesz egy ilyen értéktérkép elkészítése.
Utolsó kommentek