Az elkövetkező néhány nap a ház sarkai betonalapjának elkészítésével fog telni. Az első már elkészült. Minden sarok egyedi, teljesen eltérő domborzatú lávakő felszínre kerül. A beton zsaluzat felső része azonos, alja azonban eltérő, követi a sziklák felületét. A sarokpontokat a zsinórokkal kijelölt metszéspontokból mérőónnal „hozzuk le” a sziklaalaphoz. Majd az így elhelyezett zsaluzatot a sziklába leütött, s a zsaluhoz is csavarozott hosszú vascövekekkel rögzítjük. Ezzel a technikával a legváltozatosabb helyeken is elhelyezhetők különböző magasságokban a sarkok. A rájuk kerülő tartóoszlopok és falak magasságával lehet majd a kívánt magasságban beállítani a padlószintet.
Andris beállítja a sarokbeton zsaluzatának elhelyezését a függőónnal
A padlózat alá egyenletes eloszlásban még további tartóoszlopok kerülnek majd előre gyártott betontuskókon, erről majd később lesz szó. A sódert egy kb. 30 m-es ösvényen hordjuk a helyszínre talicskával. Az erdei ösvény szinte mindig nedves, alja sáros és dimbes-dombos, beletelt egy időbe, amíg minden kritikus helyre pallókat sikerült lerakni, hogy ne csúszkáljunk, ne ragadjunk bele a sárba a talicskával. Itt valamikor majd egy szépen kialakított sétaút lesz, de egyelőre a ház felépítése fontosabb. Ezért el kell tűrni a sóderszállítás ilyenfajta nehézségeit.
Marinak sikerült úgy fényképeznie a keverést, hogy apa és fia Dávid és Góliátként áll egymással szemben
A betonkeveréshez nem használtunk gépet. Úgy gondoltuk, hogy a négy sarok elkészítéséhez nem kell sem venni, sem bérelni egyelőre. Később majd meglátjuk, ha nagyobb munkák lesznek. Kialakítottuk a reszortokat: sóder hordása és adagolása, cement hordása és adagolása, a víz hordása és adagolása. A keverés többnyire közös munka volt, Andris készítette a betonvas elemeket és töltötte, egyengette a betont a zsaluzatban, a tőcsavarok helyének kijelölése az én feladatom. Az egyedi zsaluzatokkal és kézi betonozással egy sarkot egy nap alatt tudunk kiönteni. A beton egy nap alatt meg is köt.
A betonba két szinten helyezünk el betonvasat, ami itteni építési előírás
A „lányok” rendszeresen látogatják a házépítés helyszínét, amely Andrisék házától kb. 100 m-re lehet. Hoznak inni és ennivalót, s bármit, ami szükséges. Telefonon vagyunk velük kapcsolatban, szólnak, ha kész a reggeli, ebéd vagy a vacsora. Ha nagyon belejövünk, és az idő engedi, akár napi 10 órát is dolgozunk. Az igen nagy erőkifejtést igénylő munkákat (pl. cementes zsák cipelése) Andris végzi és sorra tanítja be nekem a legkülönbözőbb technikai, szakmai fogásokat, megoldásokat. Mire felépül ez a ház, egészen jól kitanulom a faházépítési és szerelési szakmát, a különböző gépek és szerszámok (fűkasza, láncfűrész, körfűrész, generátor, stb.) kezelését.
Mari a főzés, mosás, teregetés, takarítás, bevásárlás közti szünetekben az építési terület közepén elüldögélve figyeli („felügyeli”) a munkát, itt amint éppen „felügyel”
Utolsó kommentek