Hogyan lehet csatlakozni pionírként, majd tagként a Mesefalu közösséghez? Ez ma már nem csupán elvi, hanem gyakorlati kérdés is. Beszámoltunk róla, hogy jönnek az érdeklődők, folynak az ismerkedő beszélgetések. A jelentkezőkben – rokon, barát, régi és új ismerős – minden esetben a közösség lehetséges, új tagját látjuk, akit tágan értelmezett - tehát nem csak a rokoni kapcsolatokon alapuló - nagyobb családi közösség részének tekintünk. A Mesefaluban folyamatosan ott tartózkodók számát maximálisan 20-25 főre tervezzük, az elképzelés helyességét, a közösség és vendégség minden szempontból „kellemes” méretét majd a gyakorlat fogja megmutatni.
A Mesefalu családközösség legfontosabb célja, hogy kellemes, tartalmas, érdekes, alkotó, fenntartható és minél teljesebben önfenntartó, a természettel és a tágabb közösségekkel harmonikus társas együttlétet valósítson meg tagjai számára rövidebb, hosszabb időre, közvetlenül és virtuálisan. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, működjön egy befogadási, beilleszkedési, egyre mélyebb ismerkedési folyamatra van szükség. Nevezhetjük ezt egyfajta pályázati rendszernek is, amelyben mindenki maximális bizalmi pontszámmal, kapcsolati erővel indul, ami megmaradhat, vagy saját maguk által is jól érzékelhető módon – egy adott idő alatt, ami az ismerkedés intenzív szakaszában a Mesefaluban töltött néhány hónap lehet – elkophat.
Az ismerkedés, beilleszkedés – vendégből a közösség tagjává válás - folyamata, amelyben az új közösségi tag ugyanúgy él, ahogy mindenki más, teljes ellátást kap, s a többiekkel együtt részt vesz a közösség életében. A közreműködés bizonyos részei kötelezőek lehetnek, más részei opcionálisak, megegyezés szerint, vagyis nem kell mindig, mindenben együtt lenni. A közösségi életben való részvétel elsősorban egy széles körű tanulási folyamat. Mi mindent kell, ill. lehet itt tanulni? Az együttélés normarendszerét, az offgrid, fenntartható, természetes és egyszerű élet technikáit, környezetünk alakítását és megóvását, az angol nyelvet, a kultúrák közötti párbeszédet, toleranciát, különféle szakmai ismereteket, sajátos tudásokat, készségeket, amelyekkel az egyes tagok a többiekhez képest kiemelkedő színvonalon rendelkeznek. A tanulnivaló bizonyos részei, egyes készségek elengedhetetlenek (pl. a környezet védelme, szelektív hulladékkezelés, komposztálás, az offgrid élet egyéb alapismeretei és -készségei), más részei pedig ajánlottak, opcionálisak (pl. zöldség-gyümölcstermesztés, állattartás, idegen nyelv, házépítés, stb.).
A Mesefalu közösség széles körű lehetőséget kíván teremteni a kreatív ötletek megvalósításához. Nem csak az általunk ajánlott témákból, programokból lehet ezért választani, hanem teret és segítséget adunk a jó saját – a közösség számára is hasznos, értékes, a közösséget és a fenntarthatóságot erősítő – ötletek, elképzelések megvalósításához. Ez lehet például építés, termesztés, termelés, művészeti alkotás, vagy bármi egyéb, amihez az anyagi és egyéb feltételek adottak, biztosíthatók. Az ilyen tevékenységek akár egyéni, közösségi vállalkozások alapjai is lehetnek, amihez az ötletadónak, közreműködőknek anyagi érdekeltsége is kapcsolódhat (pl. a kókusz szedése és értékesítése).
A Mesefalu közösségben, annak tagjaként élni, nem közönséges utazó, látogató vendég státusz. Természetesen turistaként is meg lehet majd látogatni a Mesefalut, ha a fogadás megfelelő körülményei kialakultak. Ez azonban más, a turista nem tagja a családi közösségnek, szolgáltatásokat vesz igénybe (szállás, étkezés, szállítás, programok szervezése), fizet azokért. Persze van neki is lehetősége a közösség életébe valamelyest bekapcsolódni, a programokban részt venni, de ez opcionális, a vendég teljes mértékben saját terve, elképzelései szerint tölti el az idejét.
Utolsó kommentek