Részletek egy most megjelent cikkből a hazai napenergia hasznosítással kapcsolatosan: "Van hova felzárkóznia Magyarországnak a napenergia hasznosítása területén. Az Európai Unió közös célja a 20/20, vagyis az, hogy átlagosan 20 százalékra nőjön a megújuló energiaforrások használata 2020-ra. Magyarország 14,65 százalékos szintet vállalt - 1,65 százalékponttal többet az EU által előirányzottnál. A megújulók közül itthon elsősorban a biomassza felhasználásának van vezető szerepe, elenyésző a napenergia aránya. Ehhez képest különböző adatok szerint országszerte mintegy háromszáz cég foglalkozik a napenergiával, ami nem feltétlenül jelent főtevékenységet (elsősorban kis- és középvállalkozásokról van szó). A lemaradás a napenergia-hasznosítás terén annak is betudható, hogy Magyarország - az EU tagállamaival összevetve - hátul kullog a napenergia átvételi árával is, ami jelenleg 30 forint kilowattóránként. Ilyen ár mellett viszont nem jelennek meg az ipari szinten termelők.
Egy négyzetméternyi napelem ára jelenleg 6000-8500 euró körül mozog. Beépítésének megtérülési ideje sok tényezőtől függ: milyen más energiaforrásokat helyettesít az eszköz? Milyen fekvésű az ingatlan? Milyen EU-s vagy állami támogatások igényelhetőek rá? Varga Katalin, az Energiaklub munkatársa arról tájékoztatta az [origo]-t: jelenleg nincs állami támogatás a lakossági napenergia-felhasználásra (sem más megújuló energiára). A lakossági támogatásokkal kapcsolatos kérdéseinkkel megkerestük a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, de egyelőre nem kaptunk választ. ... Ma itthon 800-1000 kW (1000 kW = 1 MW) a napelemek beépített kapacitása. Ennél hetvenszer több kapacitás elérhető Lengyelországban és ezerszer ennyi Németországban, pedig Magyarországon sem kevesebb a napsütéses órák száma. A Nemzeti Cselekvési Terv részeként a kormányzat 63 MW-ra növelné a napenergiával termelt villamos áram arányát 2020-ig."
Hawaii-n kicsit más a helyzet. A napenergia felhasználása mindennapos, e nélkül szinte nem is épül sem lakás, sem üzleti, intézményi épület. Az ilyen beruházás jelentős állami támogatásban részesül, s az elektromos hálózat egy-az-egyben, az aktuális energiaáron (pontosabban természetben, 100 %-os értékben, a villanyóra egyszerű visszaforgatásával, kétirányú mozgásával), automatikusan veszi át az aktuális - nem kevés! - töbletenergiát. Igaz, pénzt nem fizetnek vissza, de mint "energiakövetelést" nyilvántartják és így rendre nullszaldós energiaszámlák jönnek ki a kellően felszerelt háztartások számára. Érdemes a hivatkozott forrást részleteiben is megismerni a hazai és európai helyzetről, tendenciákról.
Utolsó kommentek