"Plastic solar"-nak nevezik azt a néhány éves találmányt, amelyben rugalmas, hajlítható, papírvékony műanyag felületen jelenik meg a napelem, s fajlagosan - adott felületen - nagyobb teljesítményű és olcsóbb, mint az eddigi megoldások. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag szinte bármire fel lehet vinni, ragasztani, akár tetőre, falra, üvegre, cserépre, napvédő függönyre, ernyőre, sátorra, ruhára, táskára. Bármire, amit érhet a nap.De fényre és hőre is ézékeny, abból is képes áramot nyerni. Egyelőre csak a prototípusok és a kisebb szériák, egyszerűbb, kísérleti termékek kaphatók, de - egyes hírek szerint már ebben az évben - várható a komolyabb formában, pl. építőanyagként, végekben (mint a textília) történő megjelenése. Itt két érdekes megoldást mutatok be, amely már kinn van a piacon: táska és a kihúzható tekercs alakban megjelenő napfólia de nevezhetném éppenséggel naptextilnek is, mert selyemvékony átlátszó és színes változatokban is létezik.
A megoldás merőben új helyzetet teremthet a napenergia kihasználásában, mert nagyon egyszerű módszerrel, nagyon nagy területeket, felületeket lehet vele kiasználni, ahogy az utolsó kép mutatja a remélhetően már nem is olyan távoli jövőt. De gondolhatunk például az irodaépületek, bevásárlócsarnokok napvédő függünyeire, árnyékoló felületeire). Számítások szerint az így folyamatosan nyerhető energia - elvben - 10.000-szerese a Föld jelenlegi folyamatos energiafogyasztásának, van tehát tartalék bőven, ha minden lehetséges - eddig kihasználatlan - felületet energiatermelésre fognánk be.
A napfólia egyik legismertebb gyártója a Konarka videón bemutatja a napelem tekercset: http://www.envirogadget.com/solar-powered/konarka-roll-up-solar-chargers/
Utolsó kommentek