Elterveztük a Golden Gate Park meglátogatását, azon belül is a Young Képzőművészeti Múzeumot (lásd az alábbi képen), ahol Van Gogh, Cezanne, Goya és hasonló hírességek legcsodálatosabb művei láthatók. A közlekedés már egy cseppet sem okozott gondot. 10 órakor pontosan a bejáratnál voltunk. Iskolabuszok és iskolás csoportok sokasága gyülekezett szintén bebocsájtásra várva. Tervezésünkbe azonban hiba csúszott, tudhattuk volna, de ki gondol erre rendkívüli körülmények között, a hétfő szinte mindenütt a világon, múzeumi szünnap. Ilyenkor itt a gyerekeké, az oktatásé a terep, ők bemehetnek a különleges rajz, történelem, esztétika, stb. órákra.
Elkeseredésünket látva még a múzeumot őrző oroszlán is megsajnált bennünket, s mindenki csodálatára mindkettőnknek hatalmas puszit nyomott az arcára. Ezzel meg is vigasztalódtunk, s felidéztük a Weinstein Galériában tegnap látott remekműveket (lásd az előző bejegyzést). A Golden Gate Park ezúttal cserben hagyott minket, így mi is ott hagytuk, de az idő sem volt igazán akalmas az egyébként nagyon szép, erdőkkel, tisztásokkal, sétautakkal, s számos érdekességgel (botanikus kertek, egyéb múzeumok, állatkertek, amelyek nagy része szintén zárva volt) teli, óriási terület bejárására.
Felszálltunk az első buszra és irány az ismeretlen. Megismerük San Francisco erdős-dombos déli területének egy részét. Mielőtt a busszal túl messze mentünk volna átszálltunk a metróra, amely visszavitt a belvárosba. Olyan mint más nagyvárosok metrója. Azonban az meglepett, hogy az állomáson, ahol kiszálltunk (Powell tér) az Apple 4G-s iPad-jénak a reklámjai elfoglaltak minden lehetséges hirdetési felületet. Iszonyatos sok pénz és rendkívül erős üzenet: "Ez a jövő!" S, valóban, nagyon sokak kezében látni, szinte mindenütt. Ami még nagyon meglepő, minden korosztály használja.
Ami a jövőt illeti, szinte már közhely, hogy abban az információnak központi szerepe lesz. Az igény, hogy adott helyzetben - bárhol és bármikor - minden szükséges információ (ismeret, tudás, hír, eligazítás, magyarázat, stb.) a rendelkezésünkre álljon, nem alakul ki magától. San Francisco város és közszolgáltatásainak működése, ezen belül a közlekedés különösen érdekes ebből a szempontból. A megállókban fényújságon információt kapunk a elgközelebb érkező és a következő trolibuszokról, buszokról, tudjuk pontosan melyik járat jön, hány perc múlva, s mikor lesz a következő (a tájékoztatás nem egyszerű menetrend, hanem valós idejű), ezen felül mindenütt van várostérkép is a járatok feltüntetésével. A kocsiban hasonló módon, pontosan tudhatjuk hol vagyunk, milyen állomás következik, most mennyi az idő, számos egyéb fontos tudnivalót. Ez csak egy példa a helyzetfüggő információk fontosságáról a közszolgáltatásokban. De továbbgondolhatjuk az élet minden területére, s megsejthetjük, miért lesznek hamarosan kulcsszereplők az iPad és újabb társai.
Ismét járjuk a várost, nem tudunk betelni vele. A szemünk nem képes megállapodni semmin, izgalmas utcaképek, épületek (a blog képes albumában a Picasán - lásd a linkblogot - nagyon sok látható, közöttük a San Francisco-i városháza, a megyei kormányzat épülete). Az emberek azonban egyáltalán nem közvetlenek, nem olyan kedvesek, mint Hawaii-n. Az eladók mosolya kifejezetten kényszeredett. Nagyon kirívó, ha ebben a közegben valaki szívélyes, előzékeny, mint az a hatalmas fekete biztonsági őr egy gyorsétkezdében, aki Marinak - látva kis tanácstalanságát - odasúgta, hogyan tud bemenni a fizetős mosdóba fizetés nélkül.
A hangulatot itt jól érezhetően arra hivatott emberek módszeresen alakítják. A Macy's áruház hatalmas, feldíszített karácsonyfa ajándéka a Union téren, az óriási áruház minden ablakában díszek sokasága, az önkormányzati közszolgáltatók mikulásruhában, sipkában (rendőrők, tűzoltók, közlekedési dolgozók, útfenntartók) és eszközeik, beleértve a lovasrendőr lovát is. A fenti képen - mint később kiderült - egy jegyellenőr volt ebben az uniformisban. Az egész karácsonyi hangulat (november eleje óta "nyomják ezerrel" rádióban, tévében, újságban és élőben) a számunkra mesterségesnek, mesterkéltnek tűnik. A tömegek számára ez a hatalmas árleszállítások "ünnepe", a kereskedelem óriási forgalmat bonyolít le két hónapon keresztül (Thanksgiving + Hanuka + Karácsony + Szilveszter). San Francisco is ünnepel, minden csillog, villog, szikrázik, csilingel.
Persze mi sem maradtunk ki a vásárlási lázból (lásd a fenti képet), nekünk is jól jött az árleszállítás. De, jó okunk volt a vásárlásra, mert az otthoniakat meg akarjuk lepni ezzel-azzal, magunknak pedig a nyárból-télbe némi melegebb holmit is kellett vennünk. De volt még egy régi vágyunk is, amelyet - szinte véletlenül - teljesíteni tudtunk és össze függ a várható jövőnkkel is. Magam, kb. 10-15 éve várok a széles körben elterjedő, gyakorlatban beváló e-könyvre. Biztos vagyok benne, hogy a papírkönyvet nagy részben, nem teljesen, fel fogja váltani. A Union téri Borders könyvesboltban "megláttam a jövőt", ahol a papír könyvek mellett, elektronikus könyveket (értsd könyvtári hozzáféréseket) és már sokak számára is elérhető áron (értsd 115 USD-től felfelé) elektronikus könyv olvasókat is árulnak nagy választékban.
Megvettük tehát az első e-könyv olvasónkat (Bálintnak ajándékként is Karácsonyra), amely a különböző formátumú könyvek olvasása mellett wifi internet eléréssel is rendelkezik, s mindazzal a lehetőséggel, amit mobil interneten keresztül csinálni lehet: könyvek letöltése, levelezés, böngészés, egyebek. Jövő életünkben az e-könyv olvasónak fontos szerepe lesz. Hawaii-n nehezen, vagy egyáltalán nem jutunk hozzá sem a magyar, sem más nyelvű hagyományos könyvekhez, amelyek fontosak a számunkra. Offgrid felfogásunkkal nagyon is megegyezik az, hogy terjedjen az elektronikus könyv az erdők további pusztítása helyett. Ezért is nagy lépésnek tartjuk az első e-könyv olvasó beszerzését. Mire odajutunk, már ismerni fogjuk az elektronikus könyvkínálatot, de lesz hagyományos könyvtárunk is a legbecsesebb darabokból. Skyia számára ezek már inkább kuriozumokká válnak majd, s talán az e-könyv olvasó lesz a természetesebb (az alábbi képen Mari egy rendkívül keskeny, a könyvek többségénél jóval vékonyabb számítógépet tart a kezében az Apple boltjában). Ki tudja?
Utolsó kommentek