A Rashani pihenőparkról az interneten lehet tájékozódni (http://www.rashani.com). Viszonylag ritka, hogy visszatérő vendégek látogatnának ide, vagy a korábbi vendégeken keresztül szereznének tudomást a helyről. A vendégek szinte kizárólag az interneten keresztül találnak rá. A „retreat” jelentése pihenés, félrevonulás, lelki gyakorlat, magányosság, menedék. Akiknek ilyesmire van szüksége, azok keresik Rashani telepét, érdekes módon nagyobb arányban nők és egyedülállók, lelki, párkapcsolati, egyéb problémákkal. Mivel a lakhatás egy részét munkával lehet megváltani, alkotó pihenésről (például vers-, könyvírásról, festegetésről) nemigen lehet szó, hiszen dolgozni kell. Kivéve, ha valaki hajlandó teljes árat fizetni a szállásért, ami viszont a Hawaii piaci árakhoz igazodik, sőt azoknál magasabb, mert a telep más szolgáltatásait is beszámítja a tulajdonos,
Kik jönnek ide, miért és hogyan élnek itt?
2010.09.27. 08:46 gasparmatyas
A weboldal olyasmit sugall, hogy a munka inkább kertészkedés, organikus növénytermesztés, azaz biogazdálkodás, valamint állatgondozás. Valójában a munka kifejezetten kertépítés és építkezés, ill. az utóbbival kapcsolatos előkészítő (pl. faanyag kezelése, festése) és segédmunka. A kertészkedés pedig ténylegesen kertépítés, amelybe bőven belefér a kubikolás is (kövek kitermelése, szállítása, kő- és bambuszkerítés, kerti utak építése), azaz nehéz testi munka. Ha a végzendő munkát átszámítjuk az itt általános óradíjakkal munkabérre (15-20 USD/óra), akkor azt kapjuk, hogy pl. heti 20 óra teljesítendő munka havi 1500-1800 USD. Ezért a pénzért Hawaii legjobb helyein luxusvillát lehet bérelni. Aki tehát idejön, rendkívül rossz üzletet köt. Ezt a látogatók egy kisebb része fel sem fogja, más része munka közben – van ideje gondolkodni – rádöbben a kemény közgazdasági tényre. Ez az egyik oka annak, hogy Rashaninak nemigen akadnak visszatérő vendégei és jellemzően csalódva távoznak innen az emberek.
A csalódás egyik oka tehát a végzendő munka. Szerencsés az, akinek például a kerti locsolás, rőzsegyűjtés, fagerendák festése jut, de ez a kevesebb. A munkák java része azonban a kellemes környezet ellenére megerőltető. Különösen a tűző napon. A számonkérés meglehetősen szigorú. A csalódás másik oka a bezártság, kiszolgáltatottság. Ide ugyanis nem autóval érkeznek a vendégek, senkinek sincs autója (a bérlés drága), sehova sem lehet eljutni autó nélkül (pl. bevásárolni, lemenni az óceánhoz, vagy más érdekes helyre, mint a vulkánokhoz, stb.). Rashani szállítja a vendégeket a reptérről oda és vissza, s a városba, vagy kirándulásra.
Nagyon is érezhető, hogy a vendégek – időnként – társaságra, vágynak. Ezt akkor éreztük meg, amikor az első nap este rendeztünk egy bográcsos lecsópartit a magyar konyha jegyében, senki nem hagyta ki és ragyogóan érezték magukat az emberek. A csalódás harmadik oka a lehetőségek és programok, szolgáltatások kiszámíthatatlansága. Az internet elérés Rashanitól függ, mikor kapcsolja be a hozzáférést az internetező pavilonban, nincsenek fix elérési időszakok, külön kérni kell a szolgáltatást. A csalódás talán legfőbb oka az ellentmondás a spirituális környezet, annak üzenete és vendégek legkevésbé sem empatikus kiszolgálása, kezelése között. A látogatók többnyire arra a következtetésre jutnak, hogy Rashani nem értük van, nem őket szolgálja, hanem inkább megfordítva.
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://offgrid.blog.hu/api/trackback/id/tr192326085
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.

Utolsó kommentek