Tegnap - 2012. június 23. szombat- megalakult a Pázmándi Mesefalu Közösség. 8 helyi és 7 beköltözni, letelepedni, vagy a tagok számára közösségi szolgáltatást nyújtani szándékozó magánszemély alapító közgyűlésen döntött a civil szervezet létrehozásáról. Elfogadtuk az alapszabályt, amelynek leglényegesebb pontjai a következők:
Az egyesület célja: "Pázmánd község területén és körzetében létrehozni és működtetni egy közösséget, amely ökológiailag tudatosan él, önfenntartásra törekszik, ilyen irányú működésével szervesen bekapcsolódik a falu társadalmi, gazdasági életébe, közösségébe, tapasztalatait megosztja a lehető legszélesebb körben."
Az Egyesület feladatai:
"1. A tagok letelepedésének, közösségi szolgáltatásai létrehozásának és működtetésének, a közösségi életbe való bekapcsolódásának segítése.
2. A tagok és a közösség ökológiailag tudatos és önfenntartó életmódjának elősegítése együttműködéssel, ismeretekkel, források közös megszerzésével.
3. A tagok és a közösség ökológiailag tudatos és önfenntartó szolgáltatásainak fokozatos kiterjesztése, népszerűsítése a tágabb faluközösségben.
4. A közösség ökológiailag tudatos és önfenntartó életmódja, szolgáltatásai tapasztalatainak széles körű népszerűsítése.
5. A közösség ökológiailag tudatos és önfenntartó szolgáltatásainak nyújtása a működési területen."
Az alapító közgyűlés (nincs minden alapító a képen)
Az Egyesületnek tagja, mint: "személy, család, jogi személy vállalja, hogy a Mesefalu Közösség számára nyújt legalább egy – közösségi szolgáltatást;" Az egyesületnek lehetnek pártoló tagjai is, akik, amelyek elfogadják az alapszabályt és segítik a közösség munkáját, életét.
Az alapító közgyűlés során megválasztottuk az elnökséget és a felügyelő bizottságot az alábbiak szerint: Szabó Hedvig, elnök, Márton Anikó és Gáspár Mátyás társelnökök, Szekeres-Bencze Kata, Czinkóczki Mária, Galács Gábor felügyelő bizottsági tagok.
A tagok egyeztették, hogy mit vállalnak, milyen - a magánterületükön, vagy egyéb módon működő - közösségi szolgáltatással lépnek be az Egyesületbe. A közösség nyitott, s az alábbi, vagy számos más további, helyben nyújtott szolgáltatással lehet csatlakozni új tagoknak. Az alábbiakban szereplő felsorolás, amelyek közül jó néhányat már vállaltak az alapítók, de egyfajta szolgáltatásnak több helyszíne is lehet - nem jelent semmiféle lezártságot, fontossági sorrendet. A funkciók, szolgáltatások, létesítményeik és tereik a jelzetteken túl is kombinálhatók, jó néhány a Falu meglévő, létrejövő közösségi helyei keretében is biztosítható. A lista inkább a gondolkodás serkentését, ötletelést szolgálja. Valamennyi létesítmény a közösségi együttlétet, együttműködést, használatot feltételezi, s bár a terület tulajdonosa felügyeli azt, a létrehozás, fenntartás költségei és az esetleges hasznok (a ráfordítások arányában) megoszthatók.
Közös ebéd (mindenki hozott valamit, a házigazdák lecsóval szolgáltak)
VENDÉGKUNYHÓK, -HÁZAK, -SZOBÁK – A közösség vendégeinek elhelyezése, táboroztatás.
FŰSZERKERT – Fűszerek közösségi termesztésére, feldolgozására, szárítására alkalmas hely, fóliasátor és termény szolgáltatás.
GYÓGYNÖVÉNYKERT – Gyógynövények közösségi termesztésére, feldolgozására alkalmas hely, fóliasátor és termény szolgáltatás.
BIOKERT – Biotermelésre alkalmas kert, földterület, gyümölcsös és termény szolgáltatás.
ÁTADÓPONT - A közösség, a falu számára helyi termények, termékek begyűjtése és elosztása, bevásárló közösség működtetése
KLUBHÁZ – Társasági élet, kiscsoportos oktatás, összejövetelek (a pázmándi Faluházban is megvalósítható), házi koncvertek, vetítések, zenehallgatás.
SZAKRÁLIS HELY – Szabadban, fedett meditáló, találkozó hely, kert, tűzhely.
IRODASTÚDIÓ – Irodai munkatér, számítógépek, teleház, műterem, WIFI sugárzás (teleház).
MÉDIASTÚDIÓ – Média - multimédia - készítése, szolgáltatása a közösség és a falu számára.
MŰVÉSZETI STÚDIÓ – Rajzolásra, festésre, szobrászkodásra alkalmas fedett és szabadtéri hely.
KÉZMŰVESHÁZ – Varrás és egyéb kézimunka helye.
JÁTSZÓHÁZAK, -TEREK – Gyerekek foglalkoztatására, felügyeletére alkalmas, számukra berendezett ház, szabad játszó(tér).
REKREÁCIÓS HELYEK – Kikapcsolódásra (pl. szép kertek, lugasok), egyes sportokra (pl. asztalitenisz, tenisz, röplabda, lovaglás, fitnesz) alkalmas épületek, területek természetesen megoldható a Falu erre alkalmas helyein).
ÉTKEZŐ – Közösségi ebédlő, kávézó.
KONYHA – Főzés, sütés, tartósítás, kemence.
TŰZHELY– Fedett közösségi hely, körbeülhető tábortűz helye, lásd még szakrális hely.
FÜRDŐHÁZ – Zuhanyzók, szauna, jakuzzi.
MOSÓKONYHA – Mosoda, szárítóhely. Kapcsolódhat a fürdőházhoz a vízellátásban.
SZŐNYEGTISZTÍTÓ – Szőnyegmosó és szárítóhely. Kapcsolódhat a fürdőházhoz a vízellátásban.
AUTÓMOSÓ – Nagy nyomású vízsugárral, biológiailag ártalmatlan tisztítószerrel működő beállóhely.
TELEKOCSI – A közösségi tagok által közösen használható személyautó, furgon, utánfutó, egyéb jármű parkoltatása, szolgáltatása.
MŰHELY – Javítási, szerelési, asztalos, lakatos munkák végzésére, autóbeállóval.
RAKTÁR – Zárt és nyitott raktárterület pince hűtőtérrel)
VÁLLALKOZÁSI HELYSZÍNEK - További közösségi vállalkozások céljára kialakított speciális helyek (pl. termelő-, állattartó helyek, piacterület).
BEMUTATÓHELYEK – Bizonyos ökológiai módszerek (pl. energiagazdálkodás, természetvédelem, alternatív építkezés) bemutatásának helyei.
A közösségi szolgáltatások általában nem korlátozódnak a Mesefalu tagjaira, abban Pázmánd falu, a környék vagy még messzebb lakók is (gondoljunk a virtuális, internetes szolgáltatásokra) részesülhetnek, azokat fokozatosan kiterjesztve tesszük hozzáférhetővé, amint azok kibontakoznak, megerősödnek és arra alkalmassá válnak. Az első ilyen már működik is, ez a Natúrkosár Bevásárló Közösség, amely az alapító közgyűlés döntése alapján a Pázmándi Mesefalu Közösség Egyesület keretei között fog működni a jövőben Márton Anikó irányítása alatt. Június 1-vel nyitjuk meg a pázmándi Átadópont-ot.
Utolsó kommentek